Kiedy przedawnia się dług

Kiedy przedawnia się dług u komornika? Jak długo komornik może ściągać długi? To pytania, które coraz częściej zadają sobie osoby z zadłużeniem. Dług to problem, który może ciążyć przez wiele lat, a dochodzenie swoich roszczeń przez wierzycieli nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak wiedzieć, jakie prawa przysługują dłużnikowi i jakie terminy musi przestrzegać komornik.

Przede wszystkim należy podkreślić, że długi u komornika przedawniają się zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks cywilny. W zgodzie z nią, przedawnienie roszczeń dotyczących świadczeń pieniężnych wynosi 10 lat. Znaczy to, że po upływie tego czasu dłużnik nie jest już zobowiązany do ich spłaty, a wierzyciel traci prawo do ich dochodzenia.
Warto natomiast wiedzieć, że przedawnienie nie znaczy samoczynnie umorzenia długu. Dłużnik wciąż jest winien kwotę zadłużenia, niemniej jednak nie może już zostać zmuszony przez wierzyciela do jej spłaty. Komornik nie ma też prawa do egzekucji długu po upływie terminu przedawnienia.
Jednakże, należy pamiętać, że przedawnienie długu może zostać przerwane w pewnych sytuacjach. Przerwanie przedawnienia znaczy, że termin przedawnienia zostaje wydłużony o kolejne 10 lat. Przerwanie następuje w przypadku podjęcia przez wierzyciela czynności zmierzających do dochodzenia swojego roszczenia. Mogą to być np. pisma przypominające o zadłużeniu, wezwania do zapłaty, wnioski o zabezpieczenie roszczenia czy też wnioski o wszczęcie egzekucji.
Jeśli dłużnik nie ma środków na spłatę zadłużenia, wierzyciel może skierować sprawę do komornika. Wówczas komornik zajmuje się egzekucją długu. W zgodzie z przepisami, komornik ma prawo do ściągania długu przez okres 6 lat od daty wydania przez sąd tytułu wykonawczego, którym najczęściej jest uwarunkowanie o umorzeniu lub nakaz zapłaty.
Po upływie 6 lat komornik ma prawo do przedłużenia terminu egzekucji o kolejne 3 lata, niemniej jednak musi w tym celu złożyć dobry wniosek do sądu. W sytuacji gdy przez ten czas nie uda mu się pobrać długu, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, a dłużnik zostanie zwolniony z długu.

Więcej informacji: jak długo komornik może ściągać długi.